Online képzések, offline tréningek

Online képzések - Laza Boglárka

Az online képzések előtt nyitva áll a kapu

Ahogy az oktatási intézmények három hónappal ezelőtt bezárták kapuikat és áttértek az online tanításra, úgy a képzési piac is hirtelen a laptopok monitorja mögött találta magát. A Tudásközpont is döntés kényszerbe került. Pontosabban nem volt semmiféle kényszer, hiszen igen hamar eldőlt: a rendszer elég rugalmas ahhoz, hogy az addigi személyes jelenlétet igénylő képzéseket online platformokra tereljék.

Ehhez az első lépést az oktatókkal való megegyezés jelentette, akiknek nem igazán okozott nehézséget tudásuk online csatornákon történő átadása. – Ez csak a képzéseink egyik részét, a belső auditori tréningjeinket érintette, itt volt igazán mozgásterünk. Szerencsére mind az oktatóink, mind a hallgatóink jól vették az akadályokat – magyarázza Laza Boglárka képzési koordinátor.

Digitális képzések: a lehetőség adott

A vezető auditori tréningek viszont nem voltak ennyire egyszerűen online-kompatibilisek. Mint ahogy azt a képzési szakember elmondta, ezeket csak a Tudásközpont felügyeleti szerve, CQI és IRCA engedélyével lehet lefolytatni. És mint kiderült: a tréningek minden gond nélkül lebonyolíthatóak interneten is, ám a számonkérésre már csak személyesen lett volna lehetőség. Az előírásoknak ebben a formában megfelelni viszont az időközben életbe lépett korlátozó intézkedés miatt nem volt lehetséges.

Telefonok, email váltások követték egymást az angliai CQI és IRCA központtal és a megélénkült kommunikáció jóvoltából csakhamar körvonalazódni látszottak a válaszok.

Ám, ahogy Laza Boglárka mondja, az újítások olyan mértékű erőfeszítést igényeltek volna a CertUnion részéről, amelyeket a járvány ideje alatt a szervezet nem szeretett volna felvállalni.

Minden jó, ha a vége jó!

A nehézségek ellenére mégis van pozitív hozadéka a történteknek.

Az International Register of Certificated Auditors (IRCA) felügyeleti szerv fogadókésznek mutatkozik arra, hogy a jövőbeni képzések minden elemükben digitálisan történhessenek.

Mindez nemcsak elméletben kapott jóváhagyást. Az elmúlt, némileg csendesebb hónapok ugyanis lehetőséget teremtettek a Tudásközpont és az IRCA még szorosabb együttműködésére. 

– Az interneten keresztül történő képzéssel és vizsgáztatással kapcsolatban volt pár ötletünk, ezeket megosztottuk angol kollégáinkkal, és a közös munkába harmadik félként bevont, egy, az e-learning tananyagok kidolgozásában érdekelt vállalkozással. A kezdeményezés ígéretesnek tűnik, mindenképpen folytatjuk az együttműködést – magyarázza a képzési koordinátor.

Kinek az online képzés, kinek az offline tréning

Úgy tűnik tehát, hogy a képzési piacon is polgárjogot nyertek az online képzések. Még akkor is, ha az előző hónapok elszigeteltsége után a személyes jelenlétet igénylő tréningek most népszerűbbek.

Azonban mindenképpen hasznos volt ez az időszak, hiszen jóvoltából a hagyományos tanfolyamok mellett megteremtette a távképzés lehetőségét is.

A változások nagy rugalmasságot várnak el a folyamatban részt vevő oktatóktól és hallgatóktól egyaránt és természetesen a kereteket biztosító Tudásközponttól is. 

Ahogy Laza Boglárka mondja: az elmúlt bő két hónap alatt képzési mixeket állítottak össze, azaz megpróbáltak minden olyan lehetőséget beépíteni a rendszerbe, amellyel megkönnyítik a leendő auditoroknak, hogy tudásukat elmélyíthessék. Így a jövőben online és személyesen is részt vehetnek a kurzuson a jelentkezők. A képzési palettán a szokásos 9001, 14001, 27001, 45001 és 50001 irányítási rendszerek mellett egy mix is feltűnt. Az Általános Élelmiszerbiztonság elnevezésű képzésfajta mindazon szabványokra vonatkozó ismereteket magában egyesíti, amelyekkel az ágazat bármely területén találkozhatnak a leendő auditorok.

Nyitott kapuk a CertUnionnál

A tréningekért felelős szakember elmondta azt is, hogy szintén ez az időszak teremtett lehetőséget arra, hogy a képzéseiken végzett auditoroknak akár munkalehetőséget kínáljanak, vagy alkalmat teremtsenek (online) “személyes” megbeszélésre karrierjük beindításáról, kihívásairól. Persze, ehhez nem elég egy sikeres auditori vizsga, az csak a kezdet. A tanúsítás összetett, nagy figyelmet és precizitást igénylő feladat. Ezért aztán csak komoly felkészülési időszak után, pár hónapos “cselédkönyves” auditorkodás után kapja meg a jelölt az első igazi, önálló feladatát. Egy frissen végzett hallgatónak még időre van szüksége, míg a szakmájában rutint szerez. A CertUnion ennek ellenére szeretné, ha ezek a szakemberek náluk állnának először munkába. 

Magyar

TANULJON 2025-BEN 2024-ES ÁRON!

Jelentkezzen 2025-ös képzéseinkre
még az idei árakon
!
JELENTKEZEM!
close-link
X