Nagy dobásra készül mostanában a CertUnion Kft., egy teljesen új üzletág beindításán dolgoznak. A vezető auditor képzésben nyit Tudásközpontjával új fejezetet a tanúsító szervezet, ami ugyan műfajában nem számít egyedülinek ma a magyar piacon, de nemzetközileg regisztrált tréningjeivel első és egyetlen. A témában legilletékesebbel, Szabó Mirtillel, a társaság ügyvezetőjével beszélgettünk a most induló képzésről.
Elöregedőben van az auditori szakma – válaszol a „miért most” kérdésre az ügyvezető. – A „nagy öregek”, akik a ’90-es években a külföldi tanúsító intézmények hazai leányvállalatainál kezdték pályafutásuk, mára a nyugdíj korhatár közelében vagy jócskán afölött járnak. Pedig
attól a személytől, aki őt egy nemzetközi szabvány szerint, mint külső szem értékelni fogja.szükség lenne a vérfrissítésre, nemcsak a fiatalosabb szemlélet térnyerése okán, hanem azért is, mert a hazai vállalkozói réteg naprakész tudást vár el
Azt szeretnék elérni – magyarázza Szabó Mirtill –, hogy a felhalmozott tudást és tapasztalatot az idősebb generációtól mielőbb átvehessék a harmincasok. A korhatár meghúzása nem véletlen, szempont volt, hogy a diplomaszerzést követően legalább ötéves munkaviszonyt tudjon felmutatni az auditor-jelölt. Ennyi idő eltöltése a munka világában elegendő ahhoz, hogy komolyan vehető rálátása legyen valakinek egy cég felépítésére, folyamataira, belső hierarchiájára – vagyis mindarra, amire a későbbiekben az auditálás során szüksége lesz.
A képzés indításának másik okát a piaci igények ugrásszerű megnövekedésében látja a CertUnion első embere. Mint mondja, miközben az elmúlt három évtizedben a hazai szakembergárda elöregedett, az autóipar ezzel párhuzamosan igencsak megerősödött országunkban. A minőségre legendásan kényes iparág pedig kis túlzással korlátlan számú auditor jelenlétét követeli meg, illetve teszi indokolttá a piacon.
A CertUnion Tudásközpont néven hamarosan startoló képzési központ nem attól lesz unikális, hogy egyáltalán képez auditorokat, hiszen ez a szolgáltatás már eddig is elérhető volt a hazai piacon. Újdonsága abban áll, hogy ezt a CertUnion saját jogon, és nem közvetetten teszi ezt meg. Ettől persze a dolog még lehetne pusztán a CertUnion belső ügye, de nem az.
Természetesen az is növeli a képzés értékét, hogy a nemzetközi követelményrendszerhez igazodó auditori tréning végén a hallgatók bekerülhetnek az IRCA (International Register of Certificated Auditors – Regisztrált Auditorok Nemzetközi Jegyzéke) nemzetközi adatbázisába, ami megnyithatja előttük az utat a külföldi munkavégzés felé.Ugyanis míg a képzés lezárulta után máshol hónapokat kell várni a „bizonyítványra”, addig itt néhány nap alatt munkába állhat frissen szerzett papírjával a minőségügyi szakember.
Nyilván egy oktatási üzletág lelkét maga az elsajátításra váró tudásanyag és az alkalmazott módszer jelenti. Magas színvonalú, az IRCA által jóváhagyott oktatási anyagot állítottunk össze – avat be a részletekbe Szabó Mirtill. – Ennek kidolgozása során arra törekedtünk, hogy az elvárható minimális elméleti tudást a lehető legtöbb gyakorlati ismerettel egészítsük ki. És éppen ez a helyzetek modellezésén alapuló gyakorlatorientáltság a magyarázata annak, hogy miért kis létszámú (max. ~10 fős) csoportokkal valósul meg a tréning.
Az angol egyébként is elvárás az oktatásra jelentkezőknél, és mint kiderül, nem is annyira elrugaszkodott igény ez a szervezők részéről. Annak ugyanis, aki már auditori oklevéllel a zsebében regisztrál az IRCA rendszerében, bármikor megcsörrenhet a telefonja egy külföldi tanúsító szervezet felkérése miatt. Ebben az esetben, hogy valóban azonos nyelvet beszéljen a tanúsító és a tanúsított, jól jöhet az angol nyelvtudás.– Életszerű példák, jó humorral és kiváló, a képzésben jártas (angol nyelven is jól beszélő) oktatókkal – ezt ígéri a most induló képzés hirdetése.